Hıdırnebi Yaylası

Hıdırnebi Yaylası Turu

Yöredeki yayla derneklerini en görkemlisi her yıl 20 Temmuz tarihinde (Orak yedisi) Hıdırnebi Kayası’nın arkasında bulunan Denek çimeninde yapılan Hıdırnebi Şenliği’dir. Bu şenlik 1 hafta önce başlayıp muhteşem bir finalle 20 Temmuz tarihinde son bulur.

Ayrıca Akçaabat’ta 21 Haziranda Mesebet yaylasında Mesebet ve 14 Ağustosta Işıklar Kayabaşı Yaylası’nda da Karaapdal adıyla yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Özellikle yayla turizminin canlandırılması açısından büyük önem taşıyan ve 1998 yılında hayata geçirilen Yayla – Kent Projesi ile Hıdırnebi Yaylası’nın turizm açısında değeri artmıştır.

Bugün Akçaabat merkezinden yarım saat, Trabzon’dan 45 dakikalık bir yolculuktan sonra ulaşılan Hıdırnebi yaylası 1600 rakımında doğal güzelliği ve turistik tesisleri ile aranan ve tercih edilen bir tatil beldesidir. Akçaabat’ta Yayla Kent Projesinin uygulandığı turistik yerlerden biride Kayabaşı Yaylasıdır. Kayabaşında yapılan yayla kent ilçemizde turizm alanında yapılan önemli bir yatırımdır.

جولة هضبة خضرنبي

تقع هضاب خضر نبي على بعد 45 دقيقة عن المدينة طرابزون و 30 دقيقة عن أكشباط و يذخر الطريق اليها بالشلالات و المناظر الطبيعية الرائعة و تتميز هذه الهضبة بموقعها الفريد و جمال طبيعتها الساحرة فوق السحاب.

كما يوجد العديد من الموتيلات و الأكواخ الخشبية الصغيرة حيث بإمكانكم قضاء رحلة ممتعة و هادئة بعيدا عن ضجيج المدينة.