Uzun Göl

Uzun Göl Turu

Karadeniz Bölgesinin incisi Trabzon iline bağlı Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan Uzungöl; özenle korunmuş muhteşem doğası ile hem yurt içinden, hem de yurt dışından yoğun şekilde ziyaret çeken önemli turistik destinasyonlardan biridir. Trabzon ili merkezine 99 km uzaklıkta olan göl, Çaykara ilçesi merkezine ise 19 km uzaklıktadır.

Alüvyon set gölü türüne örnek bir göl olan Uzungöl, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte yer almaktadır. Gölün etrafında “su kenarına ev yapma kültürünü” en iyi şekilde yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Bu evlerin birçoğu restoran, pansiyon, vb. yerel işletmeler olarak turizm sektörüne hizmet vermektedirler.

Türkiye’nin yağmur ormanları olarak bilinen geniş ormanlık alanın yer aldığı Soğanlı Sıradağları ile Kaçkar Sıradağları arasında ve tam birleşim yerlerinde yer alan Uzungöl, sayısı 60’tan fazla olan endemik bitkinin yer aldığı bir bitki örtüsüne de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, bozayı, vaşak, karaca gibi yabani hayvanların da doğal barınağı durumundadır. Karadeniz ikliminin doğal olarak hâkim olduğu yörede, yazın yağmur, kışın kar olmak üzere yılın her ayı bolca yağış söz konusu olmaktadır. Yemyeşil doğanın kaynağı ve devamlılığı da bu iklim şekli ile birebir ilintili durumdadır. Uzungöl bir tabiat parkı olarak koruma altına alınmış doğal bir güzelliktir.

Bölgede bulunan ahşap evler doğal görünümleri ile doğaya en iyi şekilde uyum sağlamış olup, yörenin güzelliğine güzellik katan bir görünüm arz etmektedir. Yöreye gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlama görevini de pansiyon olarak işletilen bu evler ve yöredeki oteller gerçekleştirmektedir. Ancak, yöredeki binalaşma sıkı bir kontrol altında tutulmakta olup, belirli bir plan dâhilinde gerçekleştirilmektedir.

أوزون جول أو البحيرة الطويلة
تقع بحيرة اوزنجول ” البحيرة الطويلة ” في جنوب شرق مدينة طرابزون و تبعد عنها ما يقارب 99 كم و عن مقاطعة تشايكارا ما يقارب 19 كم و تقع على ارتفاع 1090م عن مستوى سطح البحر،كما تعد القلب النابض لها و المكان الاكثر جذبا للسياح سواء كانوا من داخل تركيا أو من خارجها، فطبيعة البحيرة التي تقع في وادي بين ارتفاعات الجبال و المحاطةباشجار الصنوبر تمثل مكانا مثاليا للتخييم و المشي و التجوال في الطبيعة . كما يوجد بجانب البحيرة العديد من الفنادق بالاضافة الي البيوت التي توفرها شركة موسي اوغلوا باسعار رائعة والمنتجعات التي تضمن لك اقامة رائعة في وسط الجبال التي تترواح بين 1500- 3000 متر و المناظر الطبيعية الخلابة.

Information

Find More